Hopp til hovedinnhold

Meny

Nyheter

Vi har vært på Stortinget og levert høringssvar til årets statsbudsjett

    Vi henvendte oss til finanskomiteen om statsbudsjettet for 2027 med tre konkrete og koblede budskap.

    Publisert

    På onsdag stilte Grønn Byggallianse på Stortinget for å legge frem våre medlemmers syn for finanskomiteen. Våre medlemmers tre viktigste budskap er:

    1. Gjør det billigere å produsere boliger i eksisterende bygg. I dag lønner det seg avgiftsmessig å rive og bygge nytt fremfor å bevare og konvertere eksisterende bygg til bolig. Vi foreslår en endring som Stortinget selv kan vedta i behandlingen av budsjettet – uten å vente på ny utredning.
    2. Fyll en fyldig og tidsavgrenset lommebok i Enova og inviter næringsbyggeiere til å søke. Potensialet er stort og Enova har kapital. Vi ber om en tidsavgrenset støtteordning på 3 mrd. kroner over tre år. Da får byggeierne insentiver til å realisere støtte til planlagte investeringer i energieffektivisering.
    3. Gi Enova mandat til å støtte kompetanseheving for god bygningsdrift. Kompetente driftspersoner ser lettere nye energieffektive løsninger, forlenger byggets levetid og bidrar til bedre inneklima. I dag finnes ingen støtteordning for kompetanseheving for energieffektiv bygningsdrift – vi ber om at det opprettes en.

    Alle forslagene peker samme vei: transformasjon og energieffektivisering av eksisterende bygningsmasse er to av de mest kostnadseffektive klimatiltakene bransjen har. Som energikommisjonen skrev: energieffektivisering må få et “taktskifte”, potensialet er 15–20 TWh innen 2030, og politikken må “skjerpes og spisses”. Det som mangler er at statsbudsjettet setter markedet i stand til å realisere det.

    Les innspillet her