Hopp til hovedinnhold

Meny

Pressemelding

Påmeldingen til Årets grønne driftsteam 2026 er åpen

Årets grønne driftsteam deles ut til en gruppe driftere som har utmerket seg med å redusere miljøavtrykket i bygningsdrift. Nå er påmeldingen til årets pris åpen.

Publisert

Fjorårets vinner av prisen var Team Statens vegvesen, Bygg og eiendom. Prisen ble tildelt av statssekretær i Energidepartementet Marte H. Grindaker (Ap)
Fjorårets vinner av prisen var Team Statens vegvesen, Bygg og eiendom. Prisen ble tildelt av statssekretær i Energidepartementet Marte H. Grindaker (Ap)

Årets grønne driftsteam deles ut til en gruppe driftere som har utmerket seg med å redusere miljøavtrykket i bygningsdrift. Nå er påmeldingen til årets pris åpen.

Den nasjonale prisen har vært og er en viktig og prestisjefull pris for eiendomsforvaltere, og deles i år ut for fjortende gang. Fjorårets vinner, Team Statens vegvesen, Bygg og eiendom forteller hva prisen har betydd for dem:

– Det å vinne Årets grønne driftsteam har betydd veldig mye for oss. Det oppleves først og fremst som en anerkjennelse av jobben som legges ned i hverdagen, men også som en bekreftelse på at det faktisk nytter å tenke litt nytt rundt drift, teknologi og bærekraft i bygg. Internt har prisen skapt både stolthet og engasjement, og gitt enda større lyst til å finne gode og smartere løsninger sammen, sier Martin H. Sæther, fagansvarlig FDVU & Proptech i Statens vegvesen.

Meld deg på her

I påmeldingen skal bygningseier, forvalterselskap eller driftsteamet beskrive gjennomførte tiltak og oppnådde resultater på to eller flere prioriterte områder:

  • Redusert energibruk
  • Tiltak for klimatilpasning gjennom naturbaserte løsninger
  • Redusert avfallsgenerering
  • Dokumenterte ombrukstiltak

Tiltak og resultater kan ha blitt gjennomført fra ulike bygningstyper (kontor, kjøpesenter, undervisning m.m.) og kan ha blitt oppnådd i både nye og eldre bygg. Det oppfordres til å melde på ulike typer bygg, og flere team.

Fjorårets vinner håper at mange eiendomsbesittere, forvaltere og driftsorganisasjoner benytter muligheten til å fortelle om den viktige innsatsen driftsteamene legger ned og melder seg på:

– Vi vil absolutt oppfordre andre til å melde seg på. Det finnes mange flinke driftsteam der ute som gjør en kjempeviktig jobb hver eneste dag, og dette er en veldig fin måte å løfte frem både folkene, fagmiljøene og de gode løsningene som utvikles rundt om i landet, avslutter Sæther.